Jdi na obsah Jdi na menu
 


CIRKUSY

Cirkusová zvířata jsou zbavená všeho, co dělá život životem! Pro žádného návštěvníka cirkusu by pochopitelně nebylo nijak příjemné připustit si myšlenku, že ohromující a barevná podívaná v cirkusu zastírá fakt, že všechna zvířata v cirkusu jsou nedobrovolní zajatci, kteří v zájmu vlastního přežití pouze mechanicky opakují naučený výstup.

Každý tvor je zrozen jako svobodná bytost. Stejně jako lidem, ani zvířatům nestačí ke spokojenosti pouhý dostatek potravy. Všechny živé organismy se po tisíce a milióny let přizpůsobovaly svému životnímu prostředí, a proto jejich násilné věznění nemůže být nic jiného než celoživotní stres a utrpení. Zvířata v cirkusech jsou navíc nucena k nepřirozeným výkonům, často velmi brutálními metodami. Majitelé cirkusů se zvířaty a cvičitelé pochopitelně popírají užívání jakýchkoliv surových metod.

Drezůra

Vábením a lákáním na potravu nelze přimět například medvěda k tomu, aby jezdil na motorce. Nejde-li to po dobrém, předcházejí podobným, zdánlivě obdivuhodným nebo zábavným kouskům celé měsíce drezůry.

Drezůra je nucení zvířete k nepřirozeným úkonům, které mnohdy překračují jeho síly a schopnosti. Vyjímkou při ní není používání takových pomůcek, jako jsou vidle, biče, bodce, elektrické obušky, plameny pochodní, obojky s hřeby do vnitř; nebo praktik jako bití a trápení hladem nebo žízní. Cvičitelé neváhají použít jakoukoliv metodu, jenom aby se dostavil výsledek... Časté je i ovládání zvířat pomocí drog a sedativ. Zvířata jsou pak malátnější a snáze manipulovatelná. Kvůli snížení rizika pro krotitele jsou šelmám mnohdy vybíjeny zuby a stříhány drápy. Celé číslo, které je pak publiku předváděno znamená pro zvíře soubor vynucených, nepříjemných, a nepřirozených pohybů. To vede k degradaci zvířete, a ve spojení s drezůrou trpí zvířata neustále strachem.

Zde je několik příkladů "etické" drezůry:

Medvědi - oblíbené panáčkování a tancování se vynucuje přikládáním rozpálených destiček na chodidla medvědů!

Opice - často publikum tleská různě oblečeným opičkám, které musejí často dělat nesmyslné kousky. Potlesk a hluk je pro opice stresující.

Tygři - není třeba si představovat metody, kterými se tyto šelmy, které se bojí ohně donucují proskakovat skrze hořící kruh.

Sloni - dělají nebezpečné stojky, všichni známe kulaté podstavce, které se používají proto, protože strach z pádu nebo zranění brání se slonům hnout z místa. Téměř v každém cirkusu je možné vidět na tělech slonů dvě výrazné skvrny, kterými se označují citlivá místa sloního těla, do kterých se zabodávají "sloní háky" - brutální nástroj, kterým cvičitel ovládá slona. Sloní kůže je přitom velmi citlivá na jakýkoliv - i lehký dotyk!


Násilí a strach...

O nedobrovolnosti vykonávání požadovaných úkonů svědčí biče, náhubky, klece a řetězy. Drezér například zná, nebo má označená místa na tělech zvířat, kde jsou jejich zvláště citlivé zóny. Úderem, nebo bodnutím do těchto míst je zvíře nuceno a ovládáno. Krotitel neustále zvířeti demonstruje svoji fyzickou a psychickou převahu a způsobuje mu tak stres. Stresovaná adeprimovaná zvířata, která neznají více než klec a drezůru, trpí duševními poruchami. Zejména u slonů a medvědů můžeme pozorovat nejrůznější typy zoochóz - mentálních postižení zvířat. Ty se projevují buď naprostou apatií, přešlapováním, nebo kýváním hlavou, ale také náhlou agresivitou, která může být nebezpečná i pro diváky, zejména pro důvěřivé děti. To především proto, že pro snažší manipulaci jsou zvířata držena maximálně bez možnosti pohybu a navíc pod neustálým psychickým tlakem. Tím, že se pak zvíře ocitne v prostornější manéži, projeví se jeho touha po svobodném pohybu a může dojít (a již mnohokrát došlo, zejména u slonů a medvědů) k nezvládnutelnému výbuchu agresivity zvířete. Rovněž hlasitá hudba, ostrá světla, pachy a potlesk publika zvyšuje u plachých zvířat pocity úzkosti a ohrožení.

                                                          

Řetězy a klec...

Většinu života tráví zvířata v těsných klecích, čímž jsou omezeny jejich instiktivní potřeby, jako běhání, šplhání, hrabání, lov a podobně. Například tygr, oblíbená cirkusová šelma, má v přírodě své teritorium okolo 70km2 a během svého života přejde vzdálenost 2.000 km. V cirkuse má k dispozici klec o velikosti osmi až deseti metrů čtverečních, přičemž někdy se v takové kleci tísní zvířat i více. Slon, žijící v přírodě, ujde denně vzdálenost dvou mil, zatímco v cirkuse tráví většinu svého života připoután na řetězech, kolébající se ze strany na stranu. Většina zvířat je úmístěna v naprosto nevyhovujících prostorách, zvířata jsou vystavena hluku, průvanu, vlhku, slunci, nebo naopak přímému mrazu bez možnosti vyhledat přirozený úkryt. Jedinými okamžiky pro opuštění klece jsou chvíle drezůzy, nebo vystoupení v manéži.

K nejhoším chvílím jednotvárného života cirkusového zvířete patří transporty. Cirkus objede během jedné sezóny desítky měst; delší vzdálenosti absolvují zvířata v transportních vagónech. Bez ohledu na jejich únavu, zdravotní stav nebo na počasí jsou převážena stovky kilometrů natěsnána v klecích a maringotkách. Zvířata spotřebují velké množství vody a potravy, což je problém zejména u cirkusů s velkým počtem zvířat. Napájení a krmení stojí mnoho peněz i času, proto jsou zvířata během transportu napájena jen zřídka, což pro ně opět znamená vystupňování celkového vyčerpání a strádání.

Původ exotických zvířat držených v cirkuse bývá často nejasný. Bývají pořizována i na černém trhu a během života se tak opakovaně stávají předmětem nezákonného obchodu. Zvířata stará, nepoddajná, přebytečná,nebo jinak nepoužitelná končí v lepším případě v zoologických zahradách, v horším v laboratořích, kde se stávají obětmi pokusů.

Po rozpadu státního podniku Československé cirkusy a varieté (cirkusy Praga, Evropa a Humberto) zastavilo Ministerstvo kultury jakékoliv dotace pro tento druh zábavy. Rozpadem podniku pak vzniklo několik desítek cirkusů a samostatných varietních aktivit. Mezi nimi vládne v současné době velká rivalita a boj o diváka zabíhá mnohdy až do nezákonných praktik. I přesto je cirkusáctví stále více považováno za podřadný druh zábavy.


Pro zvířata cirkus zábavný není!

Lidé navštěvují cirkusy většinou kvůli dětem. To, co však děti vidí jsou zotročená a ponížená zvířata. Představení pak v dětech nutně vyvolává pocit nadřazenosti a panovačnosti nad přírodou. Nevychovávejme svoje děti k násilí a povýšenosti. Návštěva loutkového divadla nebo hudebního vystoupení obohatí děti mnohem více. Existuje i celá řada dalších kulturních aktivit, včetně cirkusů bez zvířat, kde je program postaven na odvaze a dovednostech akrobatů, žonglérů, kouzelníků a klaunů.

Závěr

Nepodporujte svými penězi cirkusy se zvířaty, nepomáhejte k obohacování lidem, kteří staví svou živnost ma zneužívání zvířat. Žádejte osvobození zvířat z cirkusů a varieté a volejte k odpovědnosti splečnost, která zvířata o svobodu připravila, aby jim ji buď znovu navrátila a nebo zvířatům zajistila klidné dožití, nejsou-li návratu do volné přírody schopna

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Litost,slzy,vztek,bezmoc...

(Bohumila, 28. 10. 2011 4:25)

V mém živote existují jen dvě lásky.Má dcera a zvířata.To,co moje dcera ve svém životě miluje nejvíc,jsem já a zvířata.Zatím.:-).Opakem lásky je nenávist.Nenávidím cirkusy.Cirkus=NE.Má dcera mimo jine obdivuje a rada sleduje ruzna akrobaticka a varietni vystoupeni lidi a vzdy si prala videt toto zive.Cirkus=zonglovani,akrobati atd.Nedavno nastal moment,kdy byla dcera opet smutna kvuli svemu otci.Mam oci plne slz,kdyz se trapi.Vstupenka do cirkusu ji rozzarila a me tim dojala tak,ze jsem mela opet plne oci slz z radosti.Cirkus mel v nabidce hlavne adrenalinove a umelecke vykony akrobatu a zongleru. Nebyla jsem pripravena na bolest v srdci.Kdyz ta "lidska zruda" (nebo-li ten tzv.cvicitel slonu),nahnal do maneze tri slony,tak obecenstvo jasalo,dcera byla v soku a me vyhrkly slzy.Sloni,symbol volnosti,svobody ,velikosti,dustojnosti,empatii,mentalni urovne a socialniho citeni byli vytrzeni lidskou rasou z prirozenosti prirody,byli ponizeni,potupeni a zbaveni sve hrdosti,zesmesneni ztratou ucty,tyrani a muceni nucenymi pohyby a polohami svych tel.Obecenstvo tleskalo,jasalo.Copak nikdo nevidel to,co ja a moje dcera? Ty smutne,otupele,hluboke oci,vypovedi o bolesti sloni duse a tela. Slzy stridaly vztek.Kez by se sloni vzepreli a zadupali sveho triznitele-"cvicitele" do zeme....Oci jsem mela sklopeny,nemohla jsem se divat na to zlo,kterym se ten "clovek" chlubil a predvadel a nedokazala jsem hledet do tech smutnych,slonich oci.Kdyz nahnal "pan tvorstva" (nebo-li ten zamindrakovanej,trapnej,smesnej,nacesanej krotitel) nekolik vydesenych,rozespalych,tresoucich se a mnoukajicich sotva odrostlich lvich mladat,ktera pohanel svihanim a stouchanim biciku a hrubym,bezcitnym s strkanim ,mela jsem co delat,abych se vazne nervove neslozila.Ve sve fantazii jsem mu dala pres tu jeho vysmatou ,sebejistou a blejskavou drzku napred svou pesti,pak jsem mu vykopala ty jeho smejici se zuby ,pak jsem mu bicem serezala cely krotitelsky telicko a pak jsem mu bicem vysvihala v jeho prdeli pismeno B. Zorro by mel Z. :-).Bylo strasny videt divoky zvirata,jak je takovej lidskej krypl diriguje a snazi se z kockovity selmy,ktera je od prirody jen leniva,nebo lovici,navic kralem zvirat udelat poslusnyho saska.Lvi byly nasrany,sekali packama,mrskali ocasama a v jejich ocich byla zlost,sila i touha toho idiota sezrat.Evidente byli nadopovany nejakema sedativama.Byli zmateni,dezorientovani,ospali a unaveni.Mym pranim bylo to,aby krotitele roztrhali na kusy a zbastili k veceri.Ja bych je pak pohladila,podrbala a odvezla osobne do Afriky a vratila je tam,kde chteji byt a kam patri a maj sakra pravo tam byt.Radsi jsem sklopila oci plny slz k zemy. Dcera me drzela za ruku,citila vycitky,ze tam chtela jit a videt to,co ma rada-artisty,zonglery,akrobaty. Ja citila bezmoc.Byla jsem v citovy pasti.Kdyz jsme odchazely,dcera se me zamyslene zeptala :Mami,co by se stalo,kdyby jsme jim ty zviratka v noci vzaly a odvezly jsme je nejak do Afriky ? Usmala jsem se,protoze mi bylo trosku lip.Mam spriznenou dusi a bajecnou dceru,ktera treba jednou bude clovekem,kterej bude mit tu moc vytvorit zakon ,ktery bude chranit vsechny zvirata pred JAKYMKOLIV TYRANIM.Psychickym a fyzickym. Miluju svou dceru a zvirata.

Re: Litost,slzy,vztek,bezmoc...

(Katka1, 17. 2. 2012 21:19)

Nejsem ani milovnikem cirkusu, ani jejich odpurcem. Jen jsem chtela jit na cirkus se svou dcerou a dala si do vyhledavace slovo cirkus. Tak jsem se dostala sem. Kdyz tak procitam nektere z prispevku, nedalo mi to, abych take neprispela svym trochem do diskuze, pokud se tomu tady da tak rikat.
Vite, pisete, ze by jste byla rada, aby zvirata sveho krotile sezrala zadupala do zeme a osobne by jste je vratila "zpet do volne prirody". Sem tam bych se na Vasem miste podivala na internet, na prirodopisny film, ale z tohoto stoleti, ci si precetla neco o "volne prirode dneska". Mozna byjste prisla na to, ze v soucasne dobe jiz volna priroda jako takova neexistuje. Jsou jen rezervace vytycene clovekem, nebot ten se ve sve neskonale ziskuchtivosti rozsiril jiz uplne vsude. Zjistila by jste, ze pri tom zdevastoval veskere prirodni biotypy kde dana zvirata kdysi davno zila a v techto rezervacich panuje hlad. Ze prave treba lvu prezije ve vrhu jen malo, protoze se mnohokrat stane, ze vudce smecky se vymeni a zabije veskera mladata do 2 let aby vsechna dalsi mladata prenasela jeho geny. Pokud se vudce smecky udrzi tak spousta mladat zajde hlady. A to u vsech zvirat. Vemte si jen kolik zvirat uhyne pri kazdorocni migraci pakonu pri prechodech prez reky plne krokodylu. Podivejte se nekdy na jejich vyrazy hruzy v ocich kdyz je zere krokodyl, kdyz jsou uslapana silnejsimi druhy, kteri se ve stejne hruze derou vven z ricniho koryta. To je bezmoc. To je bolest, kdyz jich stovky i tisice zemrou v bolestech na pospas mrchozroutum, kdyz maji zlamane koncetiny a nemohou pokracovat se stadem. Zjistila by jste, ze takovy tygr bengalsky preztoze neni nejohrozenejsim druhem tygra na svete, vymira po stovkach, nebot v Asii se veri na magicke vlastnosti vnitrnosti, zubu, pohlavnich organu ci drapu techto krasnyych zvirat. .....

Re: Litost,slzy,vztek,bezmoc...

(Katka2, 17. 2. 2012 21:20)

.......Zjistila by jste take, ze zvirata chovana v dnesni dobe v cirkusech jsou jiz nepocitatelnou generaci odchovanou v zajeti, ze se jiz davno nejedna o divoka zvirata a ze by ten vas odvoz do volne prirody neprezila vice nez nekolik dni. Kdyz by jste nad problemem zamyslela vice, zjistila by jste ze i v zoo se zacala zvirata cvicit a divte se predvadeji obdobne kousky jako v cirkusech. V zahranici jsem cviceni se zviraty videla jiz pred mnoha lety a dnes to jiz neni nic neobvykle ani u nas. A kdyz by jste se nad tim zamyslela jeste vice, tak byste treba zjistila, ze je nesmyl napsat ze lvi byly pod sedativy otupeli a zaroven zurivy se vztekem v ocich a chteli /pokud by mohli/ sezrat sileneho krotile? Budto jsem nadrogovana anebo pri smyslech a zuriva, ne? A pak by jste treba prisla na to, ze tem zviratum je mozna lepe kdyz se o ne nekdo postara. Kdyz dostanou kazdy den najist, kdyz maji stale pristup k vode, kdyz na ne neprsi, kdyz se maji kde schovat, kdyz /jako v nekterych cirkusech/ maji dokonce vytapene podlahy a topna telesa v prepravnich kamionech. Kdyz se mohou mnozit a neprozivaji hruzu a stres z toho ze nekdo sezere je, ze pojdou hlady, zizni nebo ze je zabiji pytlaci pro kuzi, pro slonovinu, pro maso nebo proste jenom proto, ze se dostanou priliz blizko k vesnici. Pak mozna zjistite, ze existuji mnohem a mnohem horsi veci, jako je napriklad silena masinerie masneho prumyslu, farmaceutickych a kosmetickych a kozesinovych firem a farem a kdyz se budete pidit dal pak zjistite co je to litost, slzny vztek a bezmoc. A pak si date treba rizek s bramborem, napatlate na hubu loreal proti vraskam, spolknete dva ibalginy a obujete si kozene boty. Aniz by jste na litost, slzy, vztek a bezmoc vubec pomyslela. Pak zjiste, ze ten slon vubec nevypad ze ztratil dustojnost, ale ze se neumira hruzou kdyz se na nej vrhne pres 15 lvic a strhne ho k zemi, ze neni mucen nucenou polohou tela ale ze je dobre, ze nechcipne zizni ve volne prirode, nebo ze ho pytlak zastreli. Ze je mozna dobre, ze neni v nejakem mensim zookoutku, ale prave tady, kde ma moznost cvicit a zabavit se, prave proto ze je to tvor nesmirne inteligentni, citici s vysokou mentalni urovni. Nerikam, ze prave v tom cirkuse kde jste byla nebyly lidske zrudy, ja nepredpokladam, ze ve vsech cirkusech na svete panuji idealni podminky, ale kdyz si ciste racionalne predstavim, kolik takovy slon asi musi stat, nedovedu si predstavit, ze by jej cirkusaci mucili a riskovali ze se slon, prave proto ze je tak inteligentni, nepomsti, nebo ze by si nicili svuj majetek. Nevim co z me uvahy nakonec vyslo, asi ze jsem proti volne prirode, protoze ani ta uz neexistuje, ze jsem proti cloveku jako takovemu proto co prirode a zviratum kolem sebe udelal. Protoze kompletne odtrhnul sam sebe od procesu zivota a smrti a ten uzavrel za vrata farem, velkochovu, kosmetickych firem, aby konecny spotrebitel byl usetren nesmirneho utrpeni tvoru, o kterem se nikomu z nas ani nezda. Abychom pak byli s klidnym srdcem schopni koupit 10dkg sunky ci rtenku nebo jar na nadobi a ani jednoho z nas nenapadlo kolik ubohych nemych tvari, kterym byly vyoperovany hlasivky, aby svym kvilenim v bolestech nerusili testy, muselo byt doslovne utyrano k smrti. Vite kdyz pak vidim fotky majitelu cirkusovych zvirat jak umele odchovavaji mlade treba velblouda a davaji mu pit z flasky vidim lasku. A neumim si predstavit, ze by se stejna laska mohla zmenit v krutost jakou tady popisujete. Lidskymi zrudami jsme my, my kteri dobrovolne profitujeme na jednoduchem zivote s vsemi vymozenostmi moderni doby aniz bychom mysleli na to odkud se berou.

CHUDÁCI ZVÍŘATA

(Lusy, 5. 9. 2011 19:08)

Cirkusy jsou hnusný! Zvířata patří do přírody a né aby byli spoutáni v provazech někde pod stanem co se mu říká Cirkus! Zvířata vypadají sice v perfektním stavu,ale to je jen aby někdo neřekl.Když se jim něco nepovede tak si je odvedou a zbičují je.Vidí v nich jen peníze,které si vydělají!!! V přírodě se mají zvíařta nejlépe.Některé cirkusy se opravdu o zvířata hezky starají a neděkají z nich otroky,ale takových cirkusů je málo! Ostatní cirkusy zvířata týrají...

Drezúry v cirkusech

(MARTINEZ, 2. 2. 2011 18:07)

Jak vidím, konečně napsal někdo z prostředí cirkusu! Co se týče drezúry konkrétně šelem, tak jsou různé metody výcviku. Drezér, který to má v hlavě v pořádku, tak ten může mít dobré metody. Cvičení a přivádění na postamenty pomocí masa napíchnuté na tyči, různé formy her apod. Ano zvíře si to zapamatuje, že když něco udělá správně, tak je odměněno. U nás vynikající drezéři na úrovni pan Ivan Ringel, jeho synové Tomáš a Jan. už nežijící pan Crhák, Sameš, to jsou PÁNI DREZÉŘI!!! Určitě existují lidé, co své zvířata milují a starají se o ně a dopřávají jim, co mohou. Za sebe chci říct, že to záleží, jaký je člověk, jakou má povahu apod. Stačí si přečíst desatero dobrého krotile, tam je vše. Já osobně miluji cirkus, samozřejmě se zvířaty, patří tam bez nich to není ono!!! Ovšem, dejme si ruku na srdce a přiznejme si, že jsou i drsné metody výcviku, bez žádné lásky!!! Berou je pouze jako zdroj příjmu. Ale člověk musí rozlišovat. Jak někdo uvidí nějaké pochybení někde, tak ať napíše konkrétní podnik a ne dát někde nějakou fotku a házet všechny do jednoho pytle. TO NELZE!!! Abych se vrátil k té drsnější variantě. Navštívil jsem mnoho cirkusů v ČR všechny. Např. byl jsem v Mexiku a tam je plno cirkusů super velkých, osvětlení pompézní, prostě se mi tam líbí. Takový Tihany Spectacular, tak ten je bez zvířat. I v mexiku probíhají demonstrace před představeními. Takový Circo HERMANOS FUENTES GASCA, tak to je cirkus velký, má bílé tygry a kdyby jste viděla dopolední trénink, nevím, co by jste řekla. Drezér je mlátil holí, házel po nich podstavce, držel si je od těla, to je pravda, veškeré přeskoky byly na úkor inkasovaných ran do zad tygra. Ten cirkus má i slony, koně, velbloudy, klokana apod. Velký cirkus. Když jsem četl slova Tima Frisca z amerického circusu CARSON and BARNES, tak mě to zaujalo. TIM FRISCO - elefant trainer, drezér slonů. Metody tady nebudu psát, i když je to jedno - používání elektrického proudu, neustále mlácení do nohou, hlavy apod. Trénink je prováděn v hale!!! TAM JASNĚ FRISCO ŘÍKÁ: Zvíře musíte zlomit!!! Když slon řve, máte jeho pozornost, další jeho slova: VYMLÁTÍM Z VÁS DUŠI, BUDETE DĚLAT, CO VÁM ŘEKNU, NEBO BUDE S VÁMA ZLE. Konkrétně v té Americe se s tím vůbec nepárají, žádná láska nic, žádná psychologie, nic. Naženou to tam použijí hrubé násilí, a je to. Výsledek třeba za pár hodin umí sloni se postavit do pyramidy za sebou. To byl příklad. Bohužel i takoví lidé jsou, s tím nikdo nic nenadělá, vždyť ten RINGLING BROS. AND BARNUM BAILEY, co oni mají za sebou organizací a sponzorů a nevím čeho všeho, nějaká PETA nic nezmůže!!! Můžeme milovat cirkusy, může to být náš největší zájem, záliba, ale člověk má být objektivní a ne v zájmu, že držíme s cirkusákama mlžit ostatním lidem, kteří nemají páru, co je to cirkus apod. Zdravím. AŤ ŽIJOU CIRKUSY SE ZVÍŘATY!!!!!!!!!!!!!!!! MANEGE FREI!!!

Re: Drezúry v cirkusech

(ilis, 17. 4. 2011 0:55)

ZMRDE VYJEBANEJ,TY PATRÍŠ K TĚM MAGORŮM CIRKUSÁCKEJM,SE NEUMÍTE ŽIVIT NIČÍM JINÝM VY LÍNÁ VERBEŠ,NEŽ TÝRÁNÍM ZVÍŘAT?JSTE HOVNO SPOLEČNOSTI,TAKOVÝ VŠI PLANETY,CHCÍPNĚTE VŠICHNI V PEKLE BASTARDI!!!!!!!!!!!!!!

Re: Drezúry v cirkusech

(ilis, 18. 5. 2011 12:55)

TY MUSÍŠ HNÍT V PEKLE NA VĚKY VĚKŮ TY MAGORE!!!!!!!!!!!!!!

chacha

(anonymní prase, 25. 6. 2010 14:52)

http://watchandthink.wordpress.com/2009/08/20/stop-circus-suffering/
koukni panáčku, oni se ty zvířata maj vlastně úplně skvěle.

Re: chacha

(ilis, 17. 4. 2011 1:01)

TO JE SADISTICKEJ PARCHANT CO PATŘÍ K TÝ CIRKUSÁCKÝ VERBEŽI,FUJ BASTARD!

Drezůra tygrů

(marie herdova, 29. 1. 2011 18:00)

Reaguji na naprosto nesmyslný článek o krutých metodách kterými lze donutit tygra aby proskočil hořícím kruhem-pracovala jsem s tygry jak v pražské ZOO pak i u státního cirkusu Humbeerto,Praga i v zahraničí a můžu vám všem říct že s tygry se může pracovat jedině na základě vzájemné lásky.pochopení.dobrovolnosti se formou hry něco naučit a vše vyžaduje nesmírnou trpělivost a čas!Moc se mě dotýká že o takových věcech píšou lidé kteří o tom nemají ani ponětí a škodí tím všem drezérům kteří svá zvířata milují a starají se o ně s láskou jako jsem to dělala já než jsem se s nimi s velkou lítostí musela rozloučit a moc bych si přála aby lidé nevěřili všemu co kdo napíše!!

Re: Drezůra tygrů

(ilis, 17. 4. 2011 0:58)

DALŠÍ VEŠ ŠPINAVÁ,SE KOUKNI TY KRÁVO NA YOU-TUBE,ZVÍŘATA PATŘÍ DO PŘÍRODY A NE DO TĚCH ZKURVENEJCH CIRKUSŮ A ZOO,SE JDI LÉČIT TY ŠPÍNO LIDSKÁ!!!!

TO NENI PRAVDA!!!!!!

(to neni pravda, 19. 4. 2009 15:17)

Byla si vubec někdy v cirkuse?Jestli ne, tak bys tam měla jít a přesvědčit se, že většina toho co tu píšeš není pravda.Byla jsem už v hodně cirkusech a zvířata tam byla v perfektnim stavu.A ještě nikdy jsem v žádném cirkuse neviděla, že by slon dělal stojku nebo že by tygr proskakoval ohnivým kruhem.To jsem viděla jedině v kreslených pohádkách, ale v opravdovym cirkuse ne.Kde si ty informace vůbec vzala?

Re: TO NENI PRAVDA!!!!!!

(ilis, 17. 4. 2011 0:49)

píčo co to meleš,to si byla asi v cirkusech na marsu,tam jsou hlavně psychicky labilní a sadistický lidi,bych tě nechala už do konce tvýho špinavýho života přivázanou na řetězech a umlátila bych tě,ty krávo jedna debilní!!!!!!!!!!!!

????????????

(MARTINEZ, 23. 2. 2011 20:47)

Žádná odpověď??? Hmm

NECO VAM REKNU

(NE NE, 12. 10. 2010 17:50)

Od tý doby co jsem se naučil chodit tak sem zacal chodit na cirkusi a to wideo jak tam tomu tigrovy sekaj hlavu to neni pravda cirkus je netyra!!!!!!!!!!

jýi

(fgvz, 29. 12. 2007 12:24)

uhjuij