Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vepři na jatkách

 

JATKA. Je to téma, o kterém lidé neradi slyší. Ovšem je to realita, a i když před ní mnoho lidí zavře oči, nemůžou svědomitě říct že jsou bez viny. Odmítnutí masa je sílou charakteru, přiznáním vlastního chybování a chutí něco změnit.

Takže zpátky k faktům. Článek jsem napsala sama s pomocí údajů Ochránců hospodářských zvířat, kterým moc díky za snahu a samozřejmě doporučuji www.ohz.cz.

Každoročně jako potrava lidem zemře několik milionů dobytka a prasat a biliony kuřat. Zvířata jsou, pod velkým časovým tlakem, zabíjena na běžících pásech. Týrání zvířat je na jatkách téměř tradicí. Zákon na ochranu zvířat, který zakazuje jejich zbytečné trápení, se v praxi ukazuje jako neúčinný.

ZABÍJENÍ PRASAT

Každou půl minutu zemře jedno prase (viz níž). Stovky prasat se válí na podlaze a pozorují zabíjení ostatních, čekajíc na vlastní smrt. Mnoho z nich je transportem tak vyčerpáno, že zemřou ještě než se dostanou k řezníkovi. Velmi mnoho jich má také nešetrným zacházením při transportu zlomené nohy, takže jen v bolestech nehybně leží. Bohužel se tu setkáme s takovou nelidskostí, když pracovníci jatek nehybná zvířata kopou do obličeje.

Protože jsou zvířata mimořádně stresovaná zápachem krve, hlukem strojů, a protože jsou prasata velmi inteligentní tvorové a ví že je čeká smrt, snaží se často utíkat či se vzpírají. Proto jim řezníci opět uštědřují kopance či rány holemi, aby zvířata mohla být dopravena až na místo popravy.

http://www.arka.org.yu/pic/prase_nos.jpg

Po zavěšení na běžící pás je prasatům podříznut krk a pak následuje spařovací lázeň. Tělo se má namočit do vřící vody aby se zbavilo chlupů a kousků kůže. Nejsmutnější je, že nedbalým přístupem řezníků je mnoho prasat stále živých, když jsou, zavěšeni za jednu nohu a s podřezaným krkem, ponořeni do vařící vody.

ZPŮSOBY UMRTVENÍ

 
 
 

 
http://www.differentlife.cz/veget18.jpg

Umrtvení elektrickými kleštěmi

"Prasata se nejdříve omračují elektrickým výbojem. Na jatkách se k tomu používají speciální kleště. Ty se přiloží ke krku. Když elektrický výboj projde jeho tělem, zvíře zůstane ve strnulém stavu.

Takto zůstává zhruba 30 sekund. Během tohoto času musí být zabito. Je pověšeno za nohu hlavou dole. Další pracovník na jatkách mu rozřízne krk. Zvíře umírá tak, že vykrvácí." Ostatní prasata toto vše vidí. Podle výzkumů víme, že CHÁPOU, co se děje a co je čeká. Jejich strach je vidět. Často zpanikaří a opět musí přijít na řadu kopance a rány holí.

Protože se umrtvování děje ve velkém spěchu a časové tísni, jsou občas kleště přiloženy na tělo prasete příliš krátce nebo na špatné místo. Zvířata potom, když jsou zavěšena za nohy, krkem dolů, se probírají s hlubokými řeznými ranami v krku, škubají sebou a křičí bolestí.

Vysoké napětí

Dnes už existují i plně automatizovaná omračovací zařízení. Ty jsou však velmi drahé a na jatkách vzácné. Zvířata jsou umístěna na běžící pás a jsou umrtvena přidržením jejich hlavy mezi dvěma elektrodami pod napětím 500 voltů.
Takto automatizovaný provoz je schopen umrtvit 700 prasat za hodinu. Ovšem při takové automatizaci často nastávají poruchy, takže se stává, že občas selže napětí či se prase nedostane pod elektrický výboj. Na konci běžícího pásu je pak pověšeno za nohu při plném vědomí.


http://dwnld5.ftipky.cz/svine_pro_stesti.jpg


Podřezávání


"Snaha o to, usmrtit co nejvíce zvířat v co nejmenším čase."

Podřezávání zvířat zůstává na každých jatkách ruční prací a záleží pouze na zručnosti a svědomitostí řezníků. Ovšem čas jsou peníze.

OHZ se ptali řezníka, zda se někdy ve spěchu zapomene podříznout prase. "Ano, někdy se to stává", odpovídá řezník. Pokud se toto stane zvířeti, potom se zaživa utopí ve spařovací lázni.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Hloupost

(Martin, 3. 11. 2011 20:43)

To je uplná blbost obešel jsem spousty jatek i větší i menší ale na jatkách se nemohou zvířata podřezávat za živa nato jsou přísné podmínky a už vůbec že se to zvíře utopí ve vodě ani že při transportu nemá vodu nebo něco podobného.Při transportu je to zvíře v klidu a musí mýt množství vody v napaječce a kdyby při transportu zemřelo tak jedině že je hrozné horko venku a není tam moc vzduchu ale to se stává málo kdy.Takže tím vám chci říct že 99% je z tohoto článku vymyšlený a nevěřtě nějakým lidem co dají fotky jak zvířata trpý .... to jsou fotomontáže a nebo je to nějaký soukromník ale na toho taky příjde protože na vepřínekch jsou přísné veterinární kontroly takže se na to zeptejte někoho kdo to zná a né nějakých ........ co tomu vůbec nerozumí.Přeji příjemný zbytek dne.

Re: Hloupost

(karel, 21. 2. 2012 21:20)

Troubo

Re: Hloupost

(Veronika, 26. 3. 2013 17:03)

No spíš nevěřím Vám.. při těch hrubkách co máte v textu...

selátka,telátka a jiné dobroty

(karel, 21. 2. 2012 21:30)

Je potřeba aby se příroda začla bránit, to co se děje na zdejších jatkách je slabší odvar proti třeba těm v číně. Mor na lidstvo, lidí je jak sra..., včetně mně.

Nenažranci

(Lucka, 3. 5. 2010 11:49)

Pro naši nenažranost trpí tolik zvířat, že to není ani možné. Kdysi lidé jedli jen proto, že měli hlad, dnes se jedná jen o obžerství a rozežranost. Jenom u nás v ČR kolik je tlusťochů a tlusťošek, kteří neví, co dřív do té huby narvat. Tenhle svět je plný odporných lidí, kteří myslí akorát na sebe a na svoje žrádlo a kožichy, ale že kvůli tomu umírá tolik zvířat zbytečně, to už nikoho nezajímá.Je mi z toho na blití.

Jo...

(Lenka, 25. 10. 2007 22:01)

Jo, sama jsem pracovala - sice jenom jeden den, ve vepříně. Bylo to něco neskutečného. Viděla jsem týrání zvířat na vlastní oči a nemohla s tím nic dělat. Aspoň jsem tim ubohým selatům vykydala jejich malinkaté kotce a nastlala... Já vím, malá pomoc, ale přece... Vytahávaly jsme nejméně sedm mrtvých selat. Ostatní po nich šlapaly, lehaly, jedli vedle nich. Když jsem se podívala do očí toho malého pidižvýka, vypadalo to, jako kdyby mě prosil, abych mu pomohla. Nemohla jsem, neuměla jsem to. Malá selátka tam byly po bříško ve vlastních výkalech. Hrozný pohled. Alespoň jsme jim to vykydali a dali pořádnou várku slámy. Jak šťastná to prasátka, když to viděla. Viděla jsem, jak je nahánění k transportu na jatka - opravdu si ty lidé nebraly servítky...