Jdi na obsah Jdi na menu
 


JATKA – ZABÍJENÍ NA BĚŽÍCÍM PÁSE

 

Každoročně lidé sní několik milionů tun hovězího a vepřového masa, tisíce tun kuřat. Toto je obrovská kopa masa. 20 milionů prasat, 2 miliony kusů hovězího dobytka a 300 tisíc telat musí každý rok zemřít. Zvířata se zabíjí pod velkým časovým tlakem, nepočítá se počet zabitých zvířat za hodinu, nýbrž počet zabití za hodinu. Zabíjení jako na běžícím páse. Týrání zvířat je v jatkách na denním pořádku. Zákon na ochranu zvířat, který zakazuje jejich zbytečné trápení, se v praxi ukazuje jako neúčinný.


Zabíjení prasat

 

 

Zabíjení prasat

Ráno, šest hodin na jatkách: Sotva hodinu se zabíjí. 120 prasat doposud, každých třicet sekund zemře jedno prase. Něco okolo čtyř set prasat sedí nebo leží na podlaze a čeká na smrt. Některá těžce dýchají, jiná leží vyčerpáním. Některá pojdou ještě dříve, než se dostanou řezníkům pod ruku. Nic neobyčejného. Statisíce prasat jsou chována v tmavých chlévech a po třech měsících jsou transportována za velkého stresu na jatka, takže není se čemu divit, když jim selže srdce.

Prasata přichází jednotlivě anebo skupinově. Protože jsou mimořádně stresovaná zápachem krve, hlukem strojů, snaží se často utíkat, či se vzpírají. Proto jim řezníci uštědřují kopance, či rány holemi, aby zvířata mohla být dopravena až na místo popravy.


Umrtvování elektrickými kleštěmi


Napětí v kleštích se pohybuje mezi 70–90 volty a kleště musí být drženy skutečně 30–40 sekund na krku zvířete, aby bylo bezpečně omráčeno. Praxe však vypadá jinak. Během velkého spěchu se na toto nebere ohled.

 

Prasata se nejdříve umrtvují elektrickým výbojem. Na jatkách se k tomu používajíspeciální kleště. Tyto kleště se pokládají na krk prasat. Když elektrický výboj projde jeho tělem, zvíře zůstane ve strnulém stavu.

Takto zvíře zůstává zhruba 30 sekund. Během tohoto času musí být zabito. Je pověšeno za nohu hlavou dole. Další pracovník na jatkách mu rozřízne krk. Zvíře umírá tak, že vykrvácí. Ostatní prasata toto vše vidí. Můžeme se jen dohadovat, zda chápou, co se děje, jedno je však jisté. Jejich strach je vidět. Zvířata často zpanikaří a opět musí přijít na řadu kopance a rány holí. Protože se umrtvování děje ve velkém spěchu a časové tísni, jsou občas kleště přiloženy na tělo prasete příliš krátce, či na špatné místo. Zvířata potom, když jsou zavěšena za nohy, krkem dolů, se probírají s hlubokými řeznými ranami v krku, škubají sebou a křičí bolestí.

Napětí v kleštích se pohybuje mezi 70-90 volty a kleště musí být drženy skutečně 30-40 sekund na krku zvířete, aby bylo bezpečně omráčeno. Praxe však vypadá jinak. Během velkého spěchu se na toto nebere ohled.

 

Vysoké elektrické napětí: 700 prasat za hodinu

Zvířata jsou umístěna na běžící pás a jsou umrtveny pomocí přidržení jejich hlavy mezi dvěma elektrodami pod napětím 500 voltů.


Trend racionalizace vedl již v 70 letech k vývoji plně automatizovaných omračovacích zařízení. Tyto jsou však velmi drahé a velmi vzácné. Zvířata jsou umístěna na běžící pás a jsou umrtveny pomocí přidržení jejich hlavy mezi dvěma elektrodami pod napětím 500 voltů.

Takto automatizovaný provoz je schopen umrtvit 700 prasat za hodinu. Ovšem často nastávají poruchy při takové automatizaci, takže se stává, že občas selže napětí, či se prase jednoduše nedostane pod elektrický výboj. Na konci běžícího pásu je pak pověšeno za nohu při plném vědomí.

Udušení v plynové komoře

Tuto proceduru praktikuje pouze málo jatek. Při této metodě jsou zvířata vystavena účinkům CO2 plynu. Někteří kritikové této metody poukazují na velké utrpení zvířat při dušení.

 

Podřezávání je ruční práce

Snaha o to, usmrtit co nejvíce zvířat v co nejmenším čase není nové. Již v roce1870 bylo poprvé pověšeno prase za nohy na běžící pás, aby mohlo být podřezáno a vykucháno. Toto se stalo ve státě Cincinnati/USA, kdy byl běžící pás poprvé použit.

Na rozdíl od umrtvení se ještě nepřišlo na to, jak zautomatizovat zabíjení. Podřezávání zvířat zůstává na každých jatkách ruční prací a je záleží pouze na zručnosti a svědomitostí řezníků. Dle zákona zde nesmí řezníci tuto práci vykonávat stále. Čas jsou peníze. Zkuste se zeptat řezníka na jatkách na toto: "Myslíte, že zvíře nic necítí?". Ukazuje na prase, kterému právě uříznul nohy a lakonicky odvětí: "Svině ještě něco cítí, musím pokračovat..." a řeže dále.

Ptali jsme se, zda-li se někdy ve spěchu zapomene podříznout prase. "Ano, někdy se to stává", odpovídá řezník. Pokud se toto stane zvířeti, potom se zaživa utopí ve spařovací lázni. Od 5 do 9 je toto typický obrázek z jatek. 500 prasat již visí v chladící místnosti. Muži od krve mají přestávku na svačinu. Sedí ve své šatně, od krve, a svačí své obložené chleby. Maji 20 minut přestávku. Po této následuje další zabíjení. Jako další přichází na řadu hovězí dobytek a telata.

 

Po prasatech: hovězí dobytek a telataZvíře je posléze zavěšeno, stejně jako prase, hlavou dolů a umírá vykrvácením.

Zvířata přichází na jatka často na pokraji svých sil a vysílená po dlouhé cestě. Mají za sebou dlouhou cestu, plnou utrpení. Jatka často nakupují zvířata ze vzdálených míst, aby zaplnila svoji kapacitu. Z nákladního auta se žene dobytek skrze vykládací rampu na jatka. Jedna kráva vychází na rampu a nešťastně si poraní nohu. Je omráčena a pomocí zdvižného vozíku odvezena na jatka.

Po vyložení jsou zvířata naháněna na jatka. Ty se vzpírají, proto jsou jim uštědřovány rány do obzvláště citlivých míst, jako jsou oči, či nos. Potom jsou zvířata nahnána to tzv. omračovacích boxů. Nahoře stojí pracovníci, kteří zvířata omračují pomocí speciálních nástrojů.

Zvířata se umrtvují vstřelením kovového kolíku do mozku. Je jasné že pracovníci musí mířit velice přesně, protože zvíře má na vrcholu své hlavy slabší lebku. Pokud je toto provedeno precizně, je tento způsob akceptovatelný, ovšem není zcela bez utrpení.

Zvíře je posléze zavěšeno, stejně jako prase, hlavou dolů a umírá vykrvácením. Pokud pracovník ve velkém spěchu neprovede toto omráčení dobře, zvíře se často probírá a někdy toto musí být i čtyřikrát opakováno.

 

Ovce a hovězí dobytek: zabíjení bez omráčení

Ovce

Zabíjení pomocí tohoto způsobu se děje bez předchozího umrtvení. Tyto metody praktikují zejména Mohamedáni a Židé. Takovéto zabíjení lze považovat za týrání zvířat.

Jak zabíjí Mohamedáni a Židé (při příležitosti oslav svých svátků)

Tři muži povalí ovci na zem a klečí na ní. Řezník musí najít na krku zvířete hrdlo. Potom musí rychle, dobře a precizně proříznout hrdlo. Zvíře zažívá nepředstavitelné bolesti. Vstát nemůže, protože na něm klečí dva muži a třetí má nohu na krku. Začne téct potok krve. Zvíře se vzpírá a žije ještě půl minuty. A takto jich umírají spousty.

Hovězí dobytek

Výroba masa jako na běžícím pásu. Oblíbeným artiklem jsou i zvířecí děti - telátka.

Zvíře je povaleno na záda. Pro zvíře toto není nic příjemného a zažívá velký strach. Posléze je mu rozříznuto hrdlo. Dle zjištění veterinářů hovězí dobytek je po tomto "zákroku" stále 25 - 30 sekund při vědomí, až do vykrvácení. Samotné rozříznutí je pro zvíře nesmírně bolestivé. Navíc, ne vždy se podaří provést proříznutí hrdla na první pokus. Tudíž se toto musí opakovat, což zvíře přivádí do obrovské agónie bolesti.


Vyžadují náboženské nauky zabíjení?

Ve Švédsku, Norsku a Novém Zélandu je takové zabíjení bez předešlého umrtvení zakázáno. Zato však v Německu se toto praktikuje. Vyznavači islámu a židovského náboženství se odvolávají na právo svobodného náboženského vyznání. V zákoně na ochranu zvířat není žádná směrnice. Nachází se však pár myšlenek v Talmudu (židovská bible) a v Koránu (islámská bible), že pokud se zabíjí zvíře pro lidskou potřebu, musí být jeho zabití učiněno všemi možnými prostředky co nejméně bolestivé. Je zarážející, že pokud se s vyznavači židovského či muslimského náboženství začne na toto téma vést diskuse, velice rychle se stočí místo tématu "zabíjení" na téma "antisemitis
mus", což nevede k cíli.

 

Také kuřata umírají na běžícím páse

Několik milionů kusů kuřat, krůt, hus a kachen ročně zemře díky rostoucí chutí Čechů na drůbeží maso.

Několik milionů kusů kuřat, krůt, hus a kachen ročně zemře díky rostoucí chutí Čechů na drůbeží maso. Nikdy nebyla spotřeba drůbežího masa tak vysoká. Díky tomuto se musí čím dál tím více a rychleji produkovat kuřecí a další maso. Okolo 40.000 kusů kuřat zemře denně v drůbežářských závodech. Jen málo firem je ochotno poskytnout informace o způsobech chovu a zpracování kuřat a kvalitě takového masa. Jak řekl jeden ředitel takového závodu: "Lidi chtějí tyhle krámy žrát a ne ptát se na jejich původ…" Jeden z mnoha náklaďáků přijíždí na rampu. Veze 6.000 kuřat, po deseti v plastikových přepravkách velikosti bedny od ovoce. Jsou to trpící stvoření, která posledních 15 měsíců žila v těsných prostorách velkochovů. Jenom při nakládání na nákladní auto a během transportu viděli slunce. Po prve a naposledy v životě. Když nákladní auto dorazí, trvá to nejvýše hodinu, než je těchto 6000 kuřat po smrti. Zvířata panicky přebíhají z jedné strany přepravního boxu na druhou. Některé křídlo, či nožka se zláme. Toto však u kuřat, určených na polévku nehraje žádnou roli. Posléze jsou kuřata zavěšena za nožky na držadla krky dolů.

Nejdříve jsou zvířata omráčena - hlavičky jsou ponořeny do vody, kde je elektrický proud. Některá kuřata jsou však malá, či čilá tudíž do vody nedosáhnou, anebo se jí vyhnout a jsou při plném vědomí. Dále kuřata čekají elektrické nože, které podříznou krčky. Potom přichází na řadu rotující nože, které oddělí krk od těla. Kuřata umírají, stejně jako všechna ostatní užitková zvířata, vykrvácením. Někdy se kuře vyhne elektrickým nožům, zde potom přichází na řadu pracovník, který jej podřízne ručně. Při zabíjení několika tisíc kuřat denně je pravidlem, že některá zůstanou při dalším zpracování živá.

 

Technicky perfektní smrt?

Ještě se nikdy nepodařilo průběh zabíjení perfektně zautomatizovat. Podniky se snaží co nejvíce vyloučit lidský podíl práce při zpracování kuřat. Kuřata jsou například automaticky dopravována na pohyblivý pás, ale kuřata musí být zavěšována ručně.

Nastává ovšem otázka, co je pro zvíře větším utrpením? Zda-li plně zautomatizovaný provoz, či provoz s přítomností lidí. Jedno však mají tyto dva provozy společné. Velký časový tlak a nedokonalá

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Zvrácenost

(Doplňík, 4. 10. 2015 23:19)

Být vegetariánem tomu zas tak nepomůžete. Krávy v mlékárenském průmyslu uměle oplodní, nechají je porodit, tele jim vezmou (strašný řev) a 3x denně je dojí ,,dosucha"... Vemeno jim následně hnisá a stroj to nepozná- ten dojí... Stejně jako psí mléko nepotřebujeme, ani to kravské ne... Dobrou chuť!

Re: Zvrácenost

(teri, 14. 2. 2016 0:08)

Přesně tak!!

Domácí zabíjačka

(Lucka, 13. 1. 2016 7:48)

Jako asi takhle. Já jsem masožravec, nevím jestli je to polehčující okolnost, protože to zvíře musí umřít tak jak tak, abychom ho mohli sníst...Ale když vidím ty záběry nahoře tak to asi děláme humálněji...Nevím...Každopádně maso se jí odpradávna a například prasata se chovají pro to, abychom je snědli...Je to každého věc. A nemám ráda lidico vnucují svénávyky jiným! Každopádně já jsem původně hledala jen nějaké přepravky na maso a nakonec jsem našla:http://www.obalove-materialy.cz/plastova-prepravka-na-maso-e1-600-400-125-mm-50-ks/d-1515 tak doufám, že to bude kvaliteA A POSLOUŽÍ NÁM NA HODNĚ LET...

Je to cělé naruby

(Včelka, 16. 6. 2011 15:31)

Je strašně jednoduché démonizovat těch několik případů, kdy se zvíře na jatkách nepovede zabít hned, ale faktem zůstává, že je to pouze kapka v moři. Nejíst maso nic nevyřeší. Jeden člověk nic nezmůže. Navíc maso obsahuje cenné živiny a polovina vegetariánů z přesvědčení (přesně kvůli takovýmto článkům) ani nevědi, jak tyto živiny v potravě plnohodnotně nahradit. Já si myslím, že jediným řešením je naučit se znovu úctě k zvířatům, naši předkové to zvládali výborně, zvířata pro ně byla cenná a muselo se o ně dobře pečovat. Bohužel to bude trvat ještě hodně dlouho, žijeme v příliš rychlé době.

Re: Je to cělé naruby

(Jéza, 14. 3. 2014 13:27)

No jasně, že jo. Ale ve staré době také zvířata zabíjeli ve jménu tradice! U mě zabíjení zvířat ze zábavy (myslivectví, býčí zápasy,...), se mi hnusí už od mala. Ale já říkám, že by na zabití bylo vhodné injekce. Nejhorší je na tom, že tradice proti zvířatům tolerujou i sami vegetariáni, už i ze zákona - viz. Anglie a zatímco tam jsou chrtí závody jako druh průmyslu! Humus!!!

Re: Je to cělé naruby

(Doplňík, 4. 10. 2015 23:23)

Copak není oceán jen velké množství kapek?
(Atlas mraků- film)

fanatické omyly

(jita, 9. 6. 2015 10:37)

vážení, když už zveřejnujete informace, tak je alespon popište přesně a řádně ne jako manipulativní dezinformace

....?

(Martina, 10. 5. 2012 20:12)

A co asi tak myslíte, že by se stalo, kdyby najednou přestali lidi jíst maso. Kdo by choval stáda masných a kombinovaných plemen skotu, ovcí, koz či drůbeže. Nemluvě o prasatech jejichž chovy jsou u nás stále menší. Myslíte, že jen tak, pro srandu králíkům, by lidi krmili dobytek aby pak zaplatili několik tisíc aby mohli udělat "pohřeb" v kafilérce. Pak byste se mohli chodit koukat na krávu do ZOO a nadávat na to proč jich je na světě čím dál méně...

realita

(greenpeace, 28. 2. 2008 22:14)

Otázka pro Vás fanatiky!!!!! Viděli jste někdy, jak zabíjí lev svou kořist??? Jeho oběť se ještě hýbe, když z ní smečka vytrhává kusy masa. Já nechápu, co máte proti jatkám!!!! Dneska si žádná firma (jatka) nemůže dovolit jakkoli zapochybovat. Na všechno se dohlíží, jak na vězně ve vězení. Raději se místo jatek zaměřte na zkutečně týraná zvířata. A že jich je požehnaně. Jinak tu píšete pěkný kraviny. Už jsem osobně viděl pár zabíjaček a pokaždé byla smrt okamžitá. Jo a ještě jedna věc pro upřesnění. Tak třeba holubi se zabíjí dušením a ovce se většinou podřezávají. Doporučuji trochu reality do života a ne fanatismus.

Re: realita

(soňa, 6. 10. 2011 18:53)

No vzhledem k tomu že jsem veterinářka tak vím o čem mluvím lidičky já sama chovám spoustu hospodářských zvířat včetně psů.vím že ten kdo doma chová zvířata tak jsou to jeho jeho mazlíci stejně je to u mě.Já nechovám své zvířata kvůli tomu že bych je sežrala ale kvůli tomu že jsem je odebrala majitalům co je týrali.Bohužel se stává i to že těm zvířátkům já sama pomoci nemohu a tak jdou na porážku.I já sama se ted potýkám s tím že doma mám prasničku Soničku která má jít v listopadu na porážku co nejhorší na tom je to že jí bude porážet můj muž.Stále mu říkám že zelenina je lepší jak moje mazlinka 160kg a stále ho přemlouvám at to nedělá.Jediné východisko pro mě je rychle ji připustit a se zvířaty se odstěhovat a s mužem se rozvést.MAZLÍKŮM ZDAR

Re: realita

(pavel, 7. 11. 2011 19:02)

ty realito. a víš že lev je masožravec? opravdový masožravec? což se o nás říci nedá. tak zapoj mozek než začneš mektat vo realitě.

Oprava v textu

(Skyr, 11. 9. 2011 16:52)

Teď jsem samozřejmě napsal a poslal nesmysl - mělo tam být od jeho smrti a ne narození - myslím tím Ježíše Krista.

blbci

(Ivana, 4. 2. 2011 15:42)

přesto že mi je 10 let o přírodě vím hodně.A vím že kdybi to někdo zastavil byla bych mu v děčná.A komu se tohle co těm ubohým a bez zbraným zvířatum dělaj tak to hnusný.A končím protože jestli tohle neskončí tak na týhle planetě nezbide ani jedno zvíře!!!!!!

chudáci

(Ivana , 4. 2. 2011 15:36)

Jednou jsem se koukla na tuhle stránku a už se mi dělá blbě.Já až budu dospělá tak budu stávkovat pro ti zabíjení zvířátek!!!!

hnus

(Ivana Svobodová, 4. 2. 2011 15:32)

To je nej odpornější věc. ty zvířata člověku otročí a on se mu od vděí zabitím.

nechutnost a krutost

(aja, 22. 12. 2010 19:06)

Přála bych tem lidem,aby taky poznali to utrpeni a bolest.Opravdu hnus a necitelnost vuci zvireti

.......

(honza, 9. 5. 2010 11:14)

jakej kretén kterej má nadpis realita tohle mohl vůbec napsat asi nevíš o čem mluvíš....debile

zastavte to!!!!!

(aneta, 9. 5. 2010 11:08)

proč už s tim někdo něco nedělá ty posraný jatkáři ani neví jaký je to pro ně utrpení já bych jim udělala to samí co dělaj těm nevimnejm zvířátkům............kretééééééni

greenpeace má pravdu!

(neřeš, 5. 4. 2009 19:04)

je v nadpisu...

JE TO HNUS HNUSNÝ-. JDE TO I JINAK

(iveta vašíčková, 1. 12. 2008 16:22)

JE MI ZLE Z LIDÍ CO ŽEROU MASO a nevidí co se děje na jatkách... je mi zle z toho že lidi se mají za pány tvorsta. je to hřích: zvířata nemají žadný práva a není to správné... je to HŘÍCH... jak může někdo "z hladu zabít zvíře" nejde to.... je taková nabídka náhražek že to nejde....."jr mi zle a bude zřejmě NAVŽDY